Sakarya Büyükşehir Belediyesi, “Uluslararası Balkan Buluşması” organizasyonu kapsamında Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sancak, Preşeva ve Batı Trakya gibi ülkelerden gelen misafirlerini ağırlıyor.

Kültür mozaiği Sakarya

72 farklı milletten insanın yaşadığı, kültür mozaiği olan ve özellikle tüm Balkan ülkelerinden göç alan Sakarya’yı tanıtmak ve dostluğa bir nişane oluşturmak için gerçekleştirilen organizasyon kapsamında misafirler Sakarya’da Balkan göçmenlerinin yoğun bulunduğu Serdivan 32 Evler ve Arifiye Arifbey Mahalleleri’ni ziyaret etti.

Organizasyonun “Mahalle Buluşmaları” bölümü kapsamında gerçekleştirilen ziyaret samimi görüntülere sahne oldu. Mahalle temsilcileri ve bölgede yaşayan vatandaşlar Başkan Ekrem Yüce ile birlikte gelen Balkan temsilcilerini ağırladı.

1 (30)

Birlik ve kardeşlik vurgusu

Gerçekleştirilen buluşmada vatandaşlar ve Balkan misafirler arasında tarihin eski sayfalarına uzanan sohbetler ve birlik konuşmaları yapıldı. Yüce, bu projenin Sakarya’daki Balkan kardeşliğini göstermek ve şehrin kültürünü tanıtmak için çok kıymetli olduğunu ifade etti.

İlk olarak 32 Evler’de Sakaryalı Arnavut vatandaşlarla, daha sonra ise Arifiye’de Kosova’dan göçmüş ailelerle bir araya gelen Yüce ve beraberindeki heyet “Birliğimiz daim olacak ve Allah’ın izniyle hiçbir zaman kopmayacağız” mesajı verdi.

“Dostluğumuz daim olsun”

Yüce, “Birbirimizin acısıyla üzülür birbirimizin mutluluğuna seviniriz. Gönül birlikteliğimiz hiçbir zaman kopmaz, çünkü biz kardeşiz. Organize ettiğimiz bu program mana değeri yüksek bir etkinlik. Bütün Balkanlar’ın önemli şahsiyetleri buraya geldi ve bütün Balkan’ı kucaklayan bir ev sahipliği yaptık. Sonraki buluşma noktamızın Kosova’da olmasına karar verdik. Aramıza fitne fesat girmesin. Dostluğumuz daim olsun” dedi.

Balkanlar’dan gelen temsilciler, mahallelerde kendi soydaşları olan göçmen Sakaryalılarla hatıra fotoğrafları çekildi.

4 (6)