Tüm Araç Sahiplerine Kış Lastiği Kullanmalarını Öneriyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan 21. Meslek Komitesi Başkanı Taner Belge; sürücülere bu mevsimde güvenli sürüş için kış lastiğinin şart olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi: “Havaların mevsim normalleri düzeyinde soğuması şehir içi ve şehirlerarası ulaşımı ciddi anlamda etkiliyor. Bu nedenle 1 Aralık tarihinde zorunlu kış lastiği uygulaması yürürlüğe girdi. 1 Nisan tarihine kadar kış lastiği takma zorunluluğu dönemi devam edecek.

Kış lastikleri. Kış lastikleri yol tutuş, fren mesafesi, araç hakimiyeti gibi birçok faktörde yaz lastiğine göre ciddi avantajlar sağlayarak kazaları asgari seviyeye indirir. Evet ilimizde yüksek kesimler harici yerleşik bölgeye kar yağmadı ancak sadece kar yağışlarının geldiği zamanlarda değil, kış lastiğinin 7 derecenin altındaki tüm havalarda takılması ciddi fayda sağlıyor. Hava sıcaklığının 7 derece ve daha altına düştüğü yerlerde kış lastiğine geçmemek, aracın performansını düşürdüğü gibi lastik ömrünü de azaltır

Yönetmelik yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari kayıtlı araçların bu dönemde kış lastiği kullanmalarını zorunlu kılıyor ve kurala uymayan araçlara 2.586 TL’ye kadar ceza kesilebiliyor. Aynı yönetmelik hususi özel araçları bu kapsam dışında tutuyor ancak SATSO 21. Meslek Komitesi olarak trafikte can ve mal güvenliği adına hususi araçların da bu kurala uymasını kesinlikle öneriyoruz.  

Kış Lastiği Değişimi ve Alışverişlerinin Sakarya’dan Yapılmasını Öneriyoruz

Kış lastiği değişimi ve alışverişlerinde de şehrimiz işletmelerinden hizmet alınmasını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

21 M K 20231219