Akademik derecelendirme alanında dünyanın en bilinen kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan 2024 yılı 'Dünya Üniversite Sıralaması' sonuçları açıklandı. Sakarya Üniversitesi, Times Higher Education'ın (THE) araştırma kalitesi, öğretim, araştırma ortamı, endüstri geliri, uluslararası görünüm gibi konuları değerlendirerek hazırladığı THE 2024 verilerine göre başarısını sürdürdü.

SAÜ, 108 ülkeden 1904 üniversitenin dahil olduğu THE 2024 sonuçlarına göre Türkiye'deki tüm üniversiteler içerisinde 19'ncu, devlet üniversiteleri arasında ise 13'üncü sırada yer aldı. Üniversitelerin kapsamlı ve dengeli karşılaştırmalarını sağlamak üzere farklı boyutlarda belirlenmiş olan 13 performans göstergesine göre hazırlanan sıralamalarda Sakarya Üniversitesi'nin başarısını her yıl arttırması dikkat çekiyor.

SAÜ, THE 2024 sıralamasında 'araştırma kalitesi' açısından ise dünya üniversiteleri içerisinde 1110'uncu sırada yer aldı. Sakarya Üniversitesi, sıralamalarda ele alınan diğer boyutlar açısından, Türkiye'de 'öğretim' alanında 16'ncı, 'araştırma ortamı' alanında 18'inci, 'endüstri geliri' alanında 15'inci ve 'uluslararası görünüm' alanında 16'ncı sırada yer aldı.