Merkez üssü Gölyaka ilçesi olan deprem sonrası tüm zor durumlara karşı seferber olan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) ekipleri, enerji sürekliliği için ara vermeden çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık yetkilileri, AFAD Koordinasyon Merkezi, Valilik, Sağlık İl Müdürlüğü ve resmî kurumlardan gelen taleplere çok hızlı şekilde dönüş sağlayan SEDAŞ, birçok hizmet grubuna enerji bağlantısı sağladı.

32 noktada 2.500 çadırın çevre aydınlatmaları güçlendirildi

Düzce merkezde bulunan Millet Bahçesi içindeki 198 adet çadırın ve Kiremitocağı Mahallesi Eski Otogar Meydanındaki 40 adet çadırın çevre aydınlatmalarını güçlendiren SEDAŞ her iki bölgeye de telefon şarj istasyonu kurdu. Ayrıca, Ağa Mahallesindeki 6 farklı noktada 345 adet çadırın çevre aydınlatmalarını da güçlendirerek; AFAD, Halk Bankası, Çevre Şehircilik Hasar Çadırı, Umke Sağlık Çadırı, Kızılay İkram aracı ve İl Emniyet Müdürlüklerine ait yemek dağıtım tırlarının enerji bağlantılarının yapılmasını sağladı.

Düzce merkez mahallelerinden Aziziye, Koçyazı, Çay, Yahyalar, Dereli Tütüncü ve Cumhuriyet Mahalleleri ile Gölyaka İlçesi Kültür ve İmamlar Mahallelerinde, Gölyaka Kalıcı Konutlar bölgesinde, Çilimli İlçesi, Cumayeri İlçe Merkezi ve farklı noktalarda kurulan ve devam eden çadır kentlerin çevre aydınlatmaları yenilenerek şarj istasyonlarının montajı yapıldı. Çilimli ve Gölyaka İlçelerinde kurulmaya başlanan 80 adet konteyner kenti için de SEDAŞ, trafo, hat, pano ve çevre aydınlatma çalışmalarının yapımına başladı.

AFAD koordinasyonunda aralıksız süren çadırkent ve konteyner kent kurulumlarının ardından enerji bağlantıları da SEDAŞ ekiplerince süratle yapılıyor. Yaklaşık ilave 500 çadırkentin daha kurumlarının yapılacağı ön görülmekte.

Ağır hasarlı binalar için AFAD ile koordineli enerji kesimi

Ağır hasarlı olan 32 binanın yıkım işlemlerinin yapılabilmesi için AFAD ile koordineli şekilde yapıların enerji kesim işlemlerini gerçekleştiren SEDAŞ, ayrıca bina yıkımına engel teşkil eden enerji hatlarının hızlı şekilde deplasesini gerçekleştiriyor.