Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği'nin ana destekleriyle 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi'nde Düşük Karbon Kahramanı seçilen 'We Go Green' projesi için çalışanlara ödül töreni düzenleyerek teşekkür sertifikası sundu. SEDAŞ Teknik Eğitim Merkezinde düzenlenen törene SEDAŞ Üst Yönetimi ve davetliler katıldı. Çevreci yaklaşımlar ve sürdürülebilir hedefler doğrultusunda geliştirilen projede emeği olan çalışanlar tebrik edilerek sertifikaları takdim edildi.

Törende konuşan SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Dr. Necmi Odyakmaz, şunları söyledi; 'İklim krizinin dünyanın bir numaralı sorunu olduğu günümüzde bu ödül bizler için büyük anlam taşıyor. Dünyamızdaki yaşama olumlu katkıda bulunuyor, kaynakların verimli kullanılmasına dikkat çekiyoruz. 'We Go Green' projemiz ile de aldığımız bu ödül bizim için başarılı çalışmalarımızın takdiri anlamını taşıyor. Bu çalışmalarda emeği geçen ve ödülün kazanılmasında önemli paya sahip olan tüm çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum'.

SEDAŞ İnsan Kaynakları ve Kurumsal Yetkinlikler Direktörü Sinem Yorulmaz ise Düşük Karbon Kahramanları Ödülü'nü kazanmalarında büyük paya sahip çalışma arkadaşlarını tebrik ederek, ''Kalıcı organik kirleticilerin bertaraf edilmesi, enerji hatlarında kuş koruma tedbirleri, yeşil enerji sertifikası, sıfır atık uygulaması, plastik kullanımının azaltılması, enerji verimliliği ve toplu iş sözleşmesine çevrenin korunması maddesinin eklenmesi hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiğimiz 'We Go Green' projesine 13 arkadaşımız yoğun emek verdi. Birleşmiş Milletler Global Compact imzacı şirketlerinden biri olarak sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.' dedi.

SEDAŞ trafolarının tamamında gerekli analizler yapılarak çevreye ve insan sağlığına yönelik risklerin önüne geçildi. Program kapsamında; SEDAŞ'a ait 11 bin 242 ton atık geri dönüştürüldü. Plastik şişe kullanımına son verilerek, SEDAŞ ofislerinde çalışanlara cam şişe ve termos temin edildi. Aynı zamanda tüm ofislerde yenilenebilir enerji kullanılmaya başlandı ve bu sayede sera gazı emisyonu yüzde 96 oranında düşürüldü. Ayrıca elektrik direklerine tüneyen göçmen kuşlar için tüm koruyucu önlemler alındı.