1995 yılında Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde gerçekleştirilen katliamda öldürülen yaklaşık 8 bin Müslüman, AK Parti Sakarya İl Başkanlığı tarafından Adapazarı Bosna Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Srebrenitsa Soykırımı’nın dünyanın gözü önünde yaşandığını hatırlatan AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, “Boşnak kardeşlerimizin bundan 29 yıl önce Srebrenitsa’da maruz kaldıkları soykırımı kalbimizin en derinliklerinde hissediyor, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir zulümle katliama uğrayan şehitlerimizin tarifi mümkün olmayan acısını en içten duygularımızla paylaşıyoruz. İnsanlık tarihinin en kara lekelerinden biri olan Srebrenitsa soykırımının 29. anma yıl dönümünde şehitlerimizin kederli ailelerine, yakınlarına ve tüm Boşnak kardeşlerimize en içten taziyelerimizi sunuyoruz.

11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak yâd edilmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Tever; acıların paylaşılması, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların kınanması amacıyla alınan bu karar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini illeti.

Tever: “Soykırımcılar kadın, erkek, çocuk, genç yaşlı demeden bütün bir halkı yok etmek için o gün oradaydılar. Binlerce insan Birleşmiş Milletlerin koruması altındayken, Avrupa’nın tam ortasında katledildi. Büyük bir acıyla hatırladığımız bu katliamdan sonra yaşananlar ise insanlığın ders çıkarmak konusunda ne kadar yetersiz olduğunu bizlere gösterdi. Bilinen rakamla 8 bin 372 insanın vahşice katledilmesiyle sonuçlanan bu elim olayı unutmamak adına bugün buradayız. Yıldönümü vesilesiyle Srebrenitsa soykırımını bir kez daha kınıyor, rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in “Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözünden hareketle bu acıların bir daha yaşanmaması için Srebrenitsa soykırımını asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı vurguluyorum.”

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına da değinen Tever, şunları kaydetti: “Bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in sözlerinden ilhamla bugün tüm dünyanın şahit olduğu Gazze’de Filistin’de yaşanan soykırımı da hatırlatmak isterim. Bugüne kadar 15 bin çocuk acımasızca katledildi. Çoğu kadın ve sivil 35 bin Filistinli kardeşimiz şehit edildi, 80 bini yaralandı. Yaklaşık 2 milyon insan evinden, yurdundan göçe zorlandı. Öyle sahnelere şahitlik ediyoruz ki anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Savaşta dahi dokunulmaz olan hastaneler, ibadethaneler, okullar, sivil yerleşim yerlerine bombalar yağdırılıyor. İnsan hak ve hürriyetlerine dair ne kadar ilke, kural, çizgi varsa hepsi dünyanın gözleri önünde ayaklar altına alınıyor. Bu vesileyle Rabbimden, Filistinli kardeşlerimiz başta olmak üzere Arakan’da, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmün bir an evvel sona ermesini ve Müslüman kardeşlerimizi feraha ulaştırmasını niyaz ediyorum” ifadelerine değindi.

Türkiye Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Dernekleri Federasyon Başkanı Behiye Çark: “Srebrenitsa’da yaşanan vahşet, insanlık tarihinde kara bir leke, insanlık onuruna büyük bir darbedir. Burada Bosna Hersek’te gerçekleştirilen soykırıma tanıklık etmiş ve pek çok yakınını kaybetmiş kardeşlerimizin olduğunu biliyorum. İnsanlığın yaşanan bu olaylardan ders çıkarmasını gerekiyor. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in ‘Unutulan soykırım tekrarlanır’ sözünü hiç aklımızdan çıkarmayacak, yaşananları unutmayacağız. Tarifi mümkün olmayan bu acıyı paylaşıyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Bosna Anıtı’ndaki anma programının ardından dualar edilerek, katılımcılar tarafından anıta karanfiller bırakıldı.

1.4-21.3