Srebrenitsa Soykırımının 28'inci Yıldönümü dolayısıyla SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Fuat Sezgin Salonu'nda düzenlenen anma programına Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Ali Kaya, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu ile Sakarya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, 11 Temmuzda Bosna Hersek'te Srebrenitsa soykırımının 28. yılında anma töreni düzenleneceğini söyledi. Alagiç, 1995'te Boşnak halkı üzerinde yapılan soykırımın, tarihinin en ağır suçlardan biri olduğunu belirterek, 'Birkaç gün içerisinde, erkek, kadın veya çocuk ayrımı yapılmadan 8 bin 372 kişi katledildi. 7 binden fazla kimlik tespit edilmiştir.' dedi. Türk halkının, kurum ve temsilcilerinin, soykırımının unutulmaması için büyük çaba sarf ettiğini dile getiren Alagiç, 'Bosna Hersek'i her zaman ve tüm gücünüzle desteklediğinizi çok iyi biliyoruz. Yapılan kötülük ve zulmün unutulmaması için samimi ve candan çabanızı görüyoruz. Srebrenits soykırımının unutulmaması, hiçbir yerde ve hiçbir zaman tekrar olmaması yönündeki sert ve değişmez tavrınız için sizi takdir ediyoruz. Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki sağlam kardeşlik ve dayanışmanın devamını temenni eder, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.' ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki kuvvetli kardeşlik bağının her zaman sağlam bir şekilde sürdüğünü ifade etti. Prof. Dr. Köseoğlu, Srebrenitsa Şehitleri Anma Programı'nın düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkürlerini iletti.

SABAMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Samet Çakmaker, yaptığı konuşmada 'Yakın geçmişte medeni dünyanın gözleri önünde büyük bir soykırım ve zulme maruz kalan Boşnak kardeşlerimizle ortak bir tarih ve kültür mirasının temsilcileri olduğumuzun ‎farkındayız. Bu bakımdan dünyanın geri kalanının gözünde tek bir ‎medeniyetin temsilcileri ve evlatları olarak görüldüğümüz gerçeğinin hiçbir zaman akıldan ‎çıkarılmaması gerektiğini biliyoruz. İşte bu ortaklık ve birlikteliğin edebiyat, tarih ve sosyoloji başta ‎olmak üzere birçok bilim alanında incelenmesi önem arz etmektedir. Bosnalı kardeşlerimizi hak ve adalet arayışında hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Bu itibarla, Araştırma Merkezimizin bu ‎alanlarda var olan önceki çalışmalarına yenilerini eklemek istiyoruz' dedi.

Zambak Boşnak Kadınlar Derneği Sakarya Temsilcisi ve SABAMER çalışanı Öğr. Gör. Dr. Lejla Oener ise yaptığı konuşmada Zambak Boşnak Kadınlar Derneği ile ilgili bilgiler vererek derneğin amaç ve hedeflerinden bahsetti. Oener, Zambak'ın, aslen Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Kosova'dan gelen, iş veya evlilik gibi sebeplerden dolayı Türkiye'de yaşayan son nesil Boşnak kadınların derneği olduğunu ve ortak etnik ve kültürel değerleri paylaşan Boşnak kadınları tek çatı altında buluşturma ve Türk toplumuyla başarılı bir şekilde bütünleştirme ihtiyacından doğduğunu ifade ederek derneğin etkinlikleriyle ilgili bilgiler verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Adisa Avdic, Srebrenitsa Soykırımı ile ilgili bir konferans verdi. Dinleyicilerin zaman zaman duygusal anlar yaşadığı program, soykırımla ilgili belgesel film gösterimi ile sona erdi.