SAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen ve Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tufan Çötok’un moderatörlüğünü yaptığı Cumhuriyet Yüzyılının Bilimsel Kazanımları temalı “Türkiye’de Felsefenin Yüzyıllık Serüveni” konulu panelde Prof. Dr. Rahmi Karakuş, Doç. Dr. Ender Büyüközkara, Cumhuriyet ve felsefe ilişkisini ele aldı.

Felsefenin Cumhuriyetteki manzarasını anlatan Prof. Dr. Rahmi Karakuş, öncelikle Türkiye’de verimli bir felsefe eğitimi verilmediğini ve öğrencilerin felsefeyle lise dönemlerinde tanışması gerektiğini söyledi. Lise dönemini “bir medeniyetin tüm birikimiyle kazandırıldığı yerdir” diye konumlandıran Prof. Dr. Karakuş, konuşmasında Cumhuriyetin en büyük kazanımının ise bir ansiklopedi yazabilmiş olmasıdır diye anlattı.

Doç. Dr. Ender Büyüközkara, felsefe üzerine konuşmasında, felsefeyi anlamak için birçok dalı ve felsefenin her alanını bilmenin önemli olduğunun altını çizdi. Felsefeyi anlarken eleştirel düşünmenin de önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ender Büyüközkara, felsefenin bir projeden istifade etmek uğruna felsefenin bir araç olarak kullanılamayacağını söyledi.

Konuşma sonrasında ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim etti.