11 Kasım 2022 tarihinde vefat eden Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Şair - Dr. Yılmaz Güney’e, ölümünün 1. yıl dönümünde dağıtılmak üzere vefa kitabı hazırlandı.

1949 yılında Trabzon Dernekpazarı ilçesinde doğan, 1977 yılından itibaren Sakarya Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaparken, arkadaşlarıyla beraber, 132 sayı (11 yıl) süreyle aylık olarak yayımlanan Irmak dergisi yazı işleri müdürlüğünü üstlenen, Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi kurucularından şair Yılmaz Güney’in anısına, öğrencisi, arkadaşı, dostu Yazar Fahri Tuna tarafından hatıra kitabı yayınlandı. Editörlüğünü Dr. Mehmet Özdemir’in üstlendiği, Değişim Yayınları arasından çıkan, büyük boy 416 sayfalık kitaba ‘Fiziğin ve Metafiziğin Şairi; Yılmaz Güney’ adı verilirken, Cumartesi gününden itibaren raflarda yerini alacağı öğrenildi.

Kitabı hazırlayan TYB Sakarya Şubesi Başkanı - Yazar Fahri Tuna’nın yaptığı açıklamada ‘Kitap, Yılmaz Güney ile yapılan söyleşiler, şiirlerinden seçmeler, şiirleri üzerine Osman Sarı, Yılmaz Daşçıoğlu, Mustafa Uçurum, Zeynep Arkan ve İbrahim Gürel gibi şairlerin değerlendirme yazıları, Irmak Dergisi serüveni, aile fertlerinin görüşleri, aralarında D. Mehmet Doğan, Nurullah Genç, İsmail Kıllıoğlu, Fahri Tuna, Mustafa Turan, Zeki Aydıntepe’nin de bulunduğu şair, yazar ve gazetecilerin değerlendirmeleri, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’ın da bulunduğu merhum Güney’in akademisyen dostlarının yazıları ve hatıralarından oluşan bir çalışma. Yaklaşık beş ay üzerinde çalıştığım söz konusu kitabın hazırlık aşamasında bana yardımcı olan, Yılmaz Hoca’nın yakın dostları Prof. Dr. Ömer Faruk Gözükızıl, Dr. Mustafa Denktaş ve Tüccar Alaattin Kalay’a, Şair İbrahim Gürel’e, oğlu Ali Osman Güney ve eşi Ayşe Güney’e, editör Dr. Mehmet Özdemir’e, yayıncı İsmail Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Bu kitap bir vefa kitabı. Eser, kolektif bir çalışmanın ürünü. Kitabın finansmanı imece yoluyla temin edildi. Hızla kirlenen dünyada, kişisel çıkarların ön planda olduğu bir devirde, gerek yazılarıyla gerekse maddî katkılarıyla çalışmaya destek olan tüm isimsiz kahramanlara, Yılmaz Abi’nin gönül dostlarına, canı gönülden teşekkür ediyor, Yılmaz Güney büyüğümüze de Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun’ dedi.