Yenimahalle’de yürütülen yağmur suyu projesi kapsamında; 85 sokağın altyapısı yenilenirken, 480 adet mazgal oluşturuldu. Hat, Büyükdere Mahallesi’ne bağlandı. Ayrıca Yıldırım Beyazıt Caddesi’ndeki kollektörler yenilendi. İlave olarak, 8 kilometre yeni kapalı kanal yapıldı. TEM bağlantı yolundan başlanan etapta ise Servetiye Mahallesi’nin tamamı ile D100 çevre yoluna kadar altyapı yenilendi. Projenin üst yapı etabında ise asfaltlama, Beştepeler caddesinde cep otoparkları, kilit parke ve bordür çalışmaları yapıldı.

TOPLAM 130 MİLYONLUK YATIRIM

Hendek Belediyesi, merkez mahalleler başta olmak üzere, su taşkınlarının yaşandığı her mahalleye çözüm üretti. Mahallelerde toplam 155 kilometrelik açık kanal bakımı yapılırken, 26 kilometre kapalı kanal yapım işi gerçekleştirildi. Yenimahalle ve ilçe genelinde yapılan altyapı çalışmalarının bugünkü maliyetlerle hesaplandığında yatırım bedeli yaklaşık 130 milyon liralıyı buluyor.

Hendek Altyapı

“KRONİK SORUNLARI ÇÖZDÜK”

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, tamamlanan altyapı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmesinde “Göreve gelir gelmez, altyapıya yöneldik. Özellikle Yenimahalle’de her yağmurda suyla dolan sokaklar, geçit vermez haldeydi. Büyük, maliyetli ve zaman alacak bu çalışmayı başlattık. Belki zahmetler çekildi ancak bu kronikleşen sorunu çözmek için gerekliydi. Makyaj belediyeciliği yapmadık. Bugünün maliyetleriyle 130 milyon lirayı bulacak, 14 kilometrelik dev bir altyapı yatırımından söz ediyoruz. Yenimahalle’nin makûs talihini değiştirmek için ekiplerimiz fedakârca çalıştı. Her bir çalışma arkadaşımı bir kez daha kutluyorum” dedi.

“HENDEK İÇİN CANLA BAŞLA”

Yenimahalle dışında benzer sıkıntılar yaşanan mahallelere de çözüm ürettiklerini söyleyen Babaoğlu, “Merkez mahallelerimiz başta olmak üzere, her yağmurda su taşkınlarının yaşandığı yerlere müdahale ettik. Toplam 155 kilometre açık kanal bakımı, 26 kilometre ise kapalı kanal yapımı ile sadece Yenimahalle’de değil, tüm Hendek’te yağmuru çile olmaktan çıkarttık. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Yeni dönemde de altyapı ve üst yapı çalışmalarımız devam edecek. Sorun neredeyse, çözüm için orada olacağız. Hendek için hep birlikte canla başla çalışacağız” diye konuştu.