Ahmet Akdardağan öncülüğünde Tokat Bakkallar Odası Başkanı Şaban Kaya, Yozgat Bakkallar Odası Başkanı Mustafa Akdemir, Trabzon Bakkallar Odası Başkanı İsmail Baş, Erzurum Bakkallar Odası Başkanı Samet Erdoğan, Burdur Bakkallar Odası Başkanı Orhan Aksoy, Çubuk Bakkallar Odası Başkanı Harun Yazıcı, Milas Bakkallar Odası Başkanı Özay Sabancı ve bazı illerin oda başkan yöneticileri ile birlikte Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ı ziyaret etti.

Bakkal esnafların sorunlarının aktarıldığı ziyarette ayrıca Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kooperatifçilik Genel Müdürü Taha Enes Şener, Bakan Başdanışmanı Prof. Dr. Hüseyin Bilgin, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Altındal, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Seçkin Cenkış hazır bulundu. İllerin bakkal odaları başkanlarını ağırlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakkal esnafının kültürel ve sosyal yaşamdaki yerini önemsediklerini bildirerek, "Bakkal esnafımız başta olmak üzere tüm küçük işletmelerimizin rekabet gücünü artırmak, modern ticaretin gerekliliklerine uyum sağlamalarını desteklemek için durmadan çalışıyoruz." Dedi.

Bakan Bolat’a bakkal esnafların çözüm bekleyen sorunlarını içeren 12 maddelik dosyayı takdim ettiklerini söyleyen Sakarya Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “Ülkemizin dinamosu, mahallelerimizin simgesi, birlikte yaşama kültürümüzün parçası olan biz bakkal esnaflarının, bir takım istekleri ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Ahilik kültürüyle iştigal ettiğimiz mesleğimizde, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ve sizlerin değerli destekleriyle beklentilerimizin karşılanacağı ümidindeyiz” Dedi.

Akdardağan, Bakan Bolat’a, perakende yasasında yapılacak güncellemeler ile zincir marketlerin hafta sonu kapalı kalması, açılış kapanış saatlerinin yeniden düzenlenmesi,  yerleşim yerlerinde nüfus sayılarına göre yeni şubelerinin açılmaması, belirlenecek kriterlerle otopark alanı, metrekaresi gibi düzenlemeler ile yeni şubelerinin şehirlerin giriş veya çıkışlarında açılmaları, başta sigara olmak üzere her nevi eşya ve hırdavat satışının engellenmesi, fiyat artışlarının sürekli denetlenmesi ve idari cezaların en üst seviyede uygulanmasını olmasını istediklerini açıkladı. 

Akdardağan Bakan Bolat’a verilen sorun dosyasında yer alan diğer istekleri şöyle sıraladı. “Esnafa sözü verilen 9000 Bağ-Kur priminin 7200’e düşülerek SGK primleriyle eşitlenmesi, primlerini düzenli ödeyenlere indirim yapılması, kaçak gıda ve tütün mamulleri ile mücadelenin sürmesi, TAPDK ruhsatlarının süre uzatım işlemlerinde oda faaliyet belgesinin istenmesi, esnafa sıfır ya da düşük faizli kredi imkanlarının sunulması, kredi finansmanına rahat erişimin sağlanması, sigaranın perakende satış fiyatında satıcı bayi kar marjının hesaplanmasında yeni düzenleme yapılması,  gerçek usule tabi olan esnafın işyerleri metrekaresine göre yapılan sigara satışlarında tüccar sınıfında yer almasından dolayı e-faturaya geçmek zorunluluğunun mağduriyet yaşattığını ve bu yüzden sigara satışlarının tamamından veya belli bir kısmının vergiden muaf tutulması, her köşe başında açılan nargile tütün ve tütün mamulleri satış yerlerine kısıtlama ve denetleme getirilmesi, Sakarya’nın öncü olduğu Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri bayisi olan KOOP BAKKALLAR’ın sayılarının artırılması, özellikle gıda satışı yapan seyyar satıcılarla mücadelenin yerel ve genel anlamda artarak sürmesi, il müdürlükleriyle ortak çalışmaların devamı konularında destek istedik”

Başkan Akdardağan, “Bakkal ve bayi esnaflarımız, aileleri ve tüm çalışanlarıyla büyük bir kesimi oluşturmaktadır. İsteklerimizin karşılanması geleceğe daha emin adımlarla yürümek için çok önemlidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılının heyecanını yaşadığımız bu dönemde bizlerde, mesleğimizi gelecek kuşaklara aktarmak ve ekonomiye katkımızı sürdürmek için, desteklerinizi beklemekteyiz” diyerek, Bakan Bolat’a ilgisi için teşekkür etti. Ziyaretin sonunda Başkan Ahmet Akdardağan günün anısına Bakan Bolat’a çini işlemeli tabak hediye etti.

Bakan Bolat yapılan toplantı sonrasında sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda, Bakanlıkta, Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan ve beraberindeki 12 oda başkanıyla bir araya geldiklerini aktardı. Geleneksel alışveriş noktalarından bakkal esnafının kültürel ve sosyal yaşamdaki yerini önemsediklerine işaret eden Bolat, "Bu kadim mesleğin sürdürülebilirliği için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Pandemi döneminde sağladığımız hibe destekleriyle esnafımızın yanında olduğumuzu gösterdik ve kredi limitlerinin artırılması gibi yeni desteklerimizle onların yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü verdik. Bakanlık olarak, bakkal esnafımız başta olmak üzere tüm küçük işletmelerimizin rekabet gücünü artırmak, modern ticaretin gerekliliklerine uyum sağlamalarını desteklemek için durmadan çalışıyoruz." Değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bolat 1 800X518