Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Geyve Meslek Yüksekokulu Alifuatpaşa Eyüboğlu Yerleşkesi, düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ali İnci ve Murat Kaya, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Nejdet Karaca, Geyve Kaymakamı Murat Güven, belediye başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve Geyveli vatandaşlar katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan program günün anısına hediye takdimi, açılış kurdelesinin kesilmesi ve yeni binanın protokol üyelerince gezilmesiyle son buldu.subü geyve 3

Teveccüh görüyoruz

SUBÜ ve Geyve için değerli bir kazanım olan eğitim binasının açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Geyve MYO Müdürü Doç. Dr. İbrahim Taha Dursun, “2 bin 200’e yaklaşan öğrencimizle eğitim-öğretim faaliyetlerini 30 yıldır sürdürüyoruz. Tüm programlarımızdaki doluluk oranı yüzde 100’e yakın. Bu MYO’muza olan teveccühü gösteriyor. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insanları yetiştirecek güzel eğitim binamızın son halini almasında eşsiz örnekleri olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Gençlerin kendileri için önemli olduğunu söyleyen Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay ise, “Eğitim gördükleri fiziki alanların çok daha iyi olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Burada da örneği var. Binamız ilçemize ve üniversitemize hayırlı olsun” dedi.

Ülkeye katkı sunacak yeni birimler

SUBÜ’nün henüz 5 yılını yeni doldurmasına rağmen eğitim-öğretim, Ar-Ge, topluma hizmet ve fiziksel imkânların geliştirilmesi noktasında dolu dolu bir süreç geçirdiğini belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Tarafsız kurumlarca yapılan değerlendirmelerde ödüller alıyoruz ve yapılan sıralamalarda sürekli üst sıralara tırmanıyoruz. İş dünyasında ve toplumda yaşanan sorunlara çözüm üretebilecek Ar-Ge çalışmaları yapmayı önceliyoruz. Topluma hizmette ise Türkiye’de en çok sertifika veren ilk 3 üniversite arasında yer alıyoruz ve yaşam boyu eğitimin farklı alanlarda gelişimi için gayret sarf ediyoruz. Biz şehrin genelinde birçok ilçede kampüsleri bulunan bir üniversiteyiz. Geride bıraktığımız süreçte Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Akyazı Sağlık Hizmetleri MYO ve Denizcilik MYO ile şehrimize ve ülkemize katkı sunacak yeni birimlerimizi oluşturduk. Yakın bir zamanda Ferizli MYO’yu da yeni binasına taşıyacak ve Sağlık Bilimleri Fakültemizin ek binasının açılışını gerçekleştireceğiz.”subü geyve 2

Nehrin iki yakasında yerleşke oldu

Üniversite 2018 yılında kurulduğunda açılışın yapıldığı alanda yer alan Ali Fuat Cebesoy MYO’nun Geyve MYO ile birleştirildiğini aktaran Sarıbıyık, “Eski binanın depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yeni bina için çalışmalarımıza başlamıştık. İlk olarak Ocak 2020’de Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Belediyesi, EPAŞ firması ve Alifuatpaşa Yükseköğrenimi Destekleme Derneği ile bu binanın inşası için protokol imzalamıştık. Protokol kapsamında betonarme karkas ve duvar imalatları tamamlandıktan sonra binayı Alifuatpaşa Yükseköğrenimi Destekleme Derneği’nden devralarak inşaatını tamamladık ve 2023-2024 Akademik Yılı Güz Yarıyılı ile birlikte eğitim-öğretim faaliyetlerimize başladık. 3600 metrekare kapalı alana sahip binamızda konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, yemekhane, kafeterya ve derslikler bulunuyor. Son derece kullanışlı ve modern bir mimariye sahip yerleşkeyi kurumsal renklerimiz ve dokunuşlarımızla güzel bir görünüme kavuşturduk. Böylelikle Geyve MYO’muzun, Sakarya Nehri’nin her iki yakasında da yerleşkesi olmuş oldu. Akademik anlamda güzel işler yapan nitelikli bir kadroya sahip MYO’muz, artık fiziksel anlamda da ferahladı” ifadelerini kullandı.

Kampüs için işlemler hemen hemen bitti

Eserin yapılmasında ciddi manada katkılar sağladıklarını söylediği Eyübyoğlu ailesinin her bir ferdine bir Geyveli olarak teşekkür ettiğini söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bu iş bir koordinasyon ile gerçekleşti. SUBÜ çığ gibi büyüyor. Şehrimizin muhtelif yerlerinde yerleşkeler açılıyor. Sapanca ve Arifiye bölgesinde bir kampüs yapılmak üzere işlemler hemen hemen bitti. Sakaryamızın ve Türkiyemizin en güzel yerlerinden birinde ormanın içinde SUBÜ’nün ana kampüsü yapılacak. Gayretlerinden dolayı rektör hocamıza teşekkür ediyorum. Biz bazen bu süreçte yorulduk ama rektör hocamız bizi her zaman teşvik ederek kurumlar arası onayın alınması için bastırdı. Emekleri için rektör hocamı özellikle tebrik ediyorum. Milletvekilimiz Murat Kaya’nın Alifuatpaşa’daki bu yeni bina için emekleri oldu. Tek başına hiçbir şey olmuyor. Her şey güçleri birleştirerek ve birlikte oluyor. SUBÜ’nün mottosu ‘bilgiyi beceriyle bütünleştiriyoruz’ mükemmel bir söz. Bilgiyi eyleme hazır hale getirmezseniz bilgi bir mana ifade etmez. Necip Fazıl’ın da dediği gibi ‘bilgiler uygulanmadığı müddetçe hükümsüzdür’. Zor zamanları görmemek için güçlü ve bilgili olmak mecburiyetindeyiz.”

Hikâyesi olan bir okul

Hayatta her şeyin bir hikâyesi olması gerektiğini vurgulayan AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya, “Bizim de işlerimizde bir hikâyemiz var. Bu hikâyede Atalay Kaya amcamız var. Bu okulun inşaatının başlangıcında kamulaştırmamız gereken bir alanı sesini çıkarmadan bize devretmiş, ödemelerin yapılmasında kolaylık göstermişti. Filiz ablamız dernek başkanımızla bize gelerek ilgili kişileri bizimle tanıştırmıştı. Önce rektör hocamıza sonra da birlikte Büyükşehir belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye gitmiştik ondan da destek beklemiştik. Asıl desteği ise Alaattin ve Kemalettin Eyüboğlu abilerimiz verdi. Her kapılarını çaldığımızda olmaz kelimesiyle karşılaşmadık. Eğitime verdiğimiz destek ortada. Hem Sakarya’nın hem ülkemizin kalkınması adına elimizden gelen mücadeleyi sergileyeceğiz. Başarılı bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Adalet Bakanımız Yılmaz Tunç da yeni Geyve Adliyesi’nin müjdesini geçtiğimiz hafta vermişti. Geyve büyüyor ve gelişiyor. Hayırlı ve güzel evlatlar yetiştirerek yeni binamızdan en güzel şekilde istifade edeceğiz.”

Türkiye Yüzyılı’nı böyle birliktelikle sağlayacak

Cumhuriyetin ilk yüz yılının Türkiye’ye karşı kurulan kumpaslar ve kötü niyetlerle geçtiğini belirten Vali Yaşar Karadeniz, “Şimdi ikinci yüzyıldayız ve bunun Türkiye Yüzyılı olması arzusundayız. Bunun yolu ise güçlü olmaktan geçiyor. Güçlü olmanın yolu ise güçlü eğitim mekanizması. Buradan mezun olacak gençlerin güçlü Türkiye’yi inşa edecek kadroları oluşturması gerekiyor. Devletimizin ciddi atılımları var. Üniversitesi olmayan şehrimiz kalmadı. Hayırseverlerimizin katkıları da devletimizin gücüne güç katıyor. Böyle güzel bir iş birliğinin yapılmış olmasını ve herkesin elini taşın altına sokmasını takdir ediyorum. Türkiye Yüzyılı’nı böyle birliktelikler sağlayacaktır. Alifuatpaşa’daki bu yeni binanın yapılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Okulumuz ülkemize, şehrimize ve Geyvemize hayırlı uğurlu olsun.”