Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
04:16
Öğle
13:09
İkindi
17:00
Akşam
20:13
Yatsı
21:45

Bir pandemi ki sorma gitsin!

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
08.06.2020
Yazıyı Yazdır

Pandemi

Ooooh Pandemi de bitti.

Nasıl da özlüyor insan sokakta yürümeyi.. .

Nasıl da özlüyor insan özgürce dolaşıp istediği yere gitmeyi..

Nasıl da özlüyor sevdikleri ile kucaklaşmayı..

Nasıl da özlüyor insan dalından meyvayı kopartıp yemeyi..

Nasıl da özlüyor insan sevdikleri ile kucaklaşıp bayramlaşmayı, merhabalaşmayı..

Evet tüm bunlar pandemi öncesi yaşayıp fakat farkında olmadığımız aktivitelerdi.

Şu an nasıl da özlemle sosyalleşmeyi bekliyoruz. Pandemi süresince yaşadığımız bireysel hayattan bir an önce kopup eski sosyal günlere dönme özlemiyle.

Umarım en kısa zamanda eski günlerimize pandemi öncesi kısıtsız hayatımıza ama yine de hijyen kurallarına uyarak, kendimizi koruyarak eski günlere dönme ümidiyle….

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ne olacak bu büyük verilerin hali

Bilmiyorum belki duymuşsunuzdur Korona virüs ile gündeme gelen 5G paylaşımları ve internetin daha hızlı ve daha fazla alana yayılması. Beraberinde daha çok bilgi paylaşımı ve iletim durumu söz konusudur. Peki bu kadar çok veri, bu kadar çok bilgi….

Değerlendirilmesi gerekmekte ve bu verilerden, kurallar tarzında bilgilerin de türetilmesi gerekecektir. İşte burada, istatistik, yapay zeka, veri madenciliği ve makine öğrenmesi bilim dallarının birlikte geliştirmiş oldukları algoritmalar devreye girmektedir. Yapay zeka artık her gün yaşam alanımıza girmekte ve dolayısıyla hayatımızı da kolaylaştırmaktadır. İşte burada yapay zeka büyük verilerin işlenmesi ve analiz edilmesi sürecinde geliştirilen sezgisel algoritmalar ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Sözün kısası yapay zeka dediğimiz olay temelinde bir bilgisayar programı olup, biz insanların geliştirmiş oldukları sezgisel ya da doğadan esinlenmiş olduğumuz program yapısı ile çalışan bir yapıdır. Dolayısıyla özellikle genç nesil ne kadar çok bilgisayar programlama konusunda kendilerini ilerletirlerse, teknolojiyi yakalama ve yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi hususunda da o kadar başarılı olabilirler.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ayşe Hanım

Ah ah Ayşe Hanım. Hayat ne kadar zor geçiyordu onun için. Kocasını kaybedeli 5 yıl olmuş ve 3 çocuğu ile birlikte baş başa kalmıştı. Kocasından kalan emekli maaşı ile bir yandan çocuklarını okutmaya çalışırken bir yandan da evini geçindirmeye çalışıyordu. Neyse ki, kira derdi yoktu. Ama çocuklarının okul masraflarını karşılamaya çalışmak onun en önemli amaçlarından birisiydi. Bir de bugünlerde Korona virüs pandemisi çıkınca hayat herkes gibi onu da zorlamıştı. Neyse ki onun diğer insanlar gibi kira derdi ve işini kaybetme gibi bir derdi yoktu. Ayşe hanım oldukça tutumlu bir hanım ve Korona virüs pandemisinde sokağa çıkma yasağında çocuklarını da alıp köye annesinin yanına gitmişti. Bayramdan sonra köyden evine döndüğünde Ayşe Hanım kapısında elektrik, su ve doğal gaz faturalarını gördüğünde gözleri faltaşı gibi açılmış ve dehşete kapılmıştı. Ayşe Hanım, bu dönemde evde kalmamış, köyde annesinin yanında çocukları ile birlikte kalmış ve dolayısıyla, elektrik, su ve doğalgaz hiç kullanmamıştı. Bu üç aylık dönemde kullanmamış olduğu bu hizmetlerden gelen faturalara itiraz etmek istedi fakat ilgili kurumlara başvurmasına rağmen ilgili kişilere ulaşamadı. Telefon ile ulaşmaya çalışsa bile kendisine bu dönemde sayaçların okunmadığı ve sadece son aylara ait ortalama değer alındığı söylenmiştir.
Ayşe Hanım ilgili kurumlardan kullanmadığı, elektrik, su ve doğalgaz ödeme itirazını nasıl yapması gerektiğini öğrenmek istemektedir.
Buradan yetkili kurumların bu tarz mağduriyet yaşayan vatandaşlar mağduriyetlerini nasıl giderebilecekleri hususunun açıklanmasını istiyoruz.
Saygılarımla.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın