Aslında bu hafta başka bir konuyu köşeme taşıyacaktım fakat 2-3 gündür bir çok yerde olduğu gibi Hendek'te de etkisini gösteren kar yağışı ile alakalı alakalı konuyu kaleme alacağım.

Şu anda saat 07.15 ve ben her köşe yazısı yazdığımda bana tek ilham veren yerde otobüsteyim, Hendek-Adapazarı arası hizmet veren halk otobüsünde. Belki aklınıza rahmetli Kemal Sunal'ın 'Atla Gel Şaban' filmi de gelmiş olabilir, bizimkisi de o hesap.

Gelelim konumuza...

Evet Allah'ımıza şükürler olsun ki; beklenilen kar geçte olsa geldi, iyi ki de geldi. Ya gelmeseydi...

Ne çabuk unuttuk yağmur yağmıyor deyip yağmur duası ettiğimiz o günleri. Hemde daha bir kaç hafta öncesini.

Hendek'te kar yağışı başlamasıyla birlikte belediyeye eleştiri yağmurları da başladı. Evet haklı eleştirilerde vardı, yersiz eleştirilerde. Yaklaşık şehir merkezinde 50-60 cm. kar yüksekliği vardı. Uzak mahalleleri yazmama gerek yok sanırım. Evet belediyenin bu karla olan ilk büyük sınavıydı. Buna dersiniz ki acemilikti, iş bilmezlikti, sistem hastasıydı yada iyi niyetli düşünüp kar küreme çalışmalarına şehir merkezine uzak mahallelerden başlanılmasıydı. Ne derseniz deyin...

Fakat unutulan bir şey vardı. Şehir merkezi her açıdan çok önemliydi. Kar küreme, yol açma çalışmalarına ilk başlanılması gereken yer çarşı merkezi ve Yenimahalle gibi nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu merkeze bağlı yerlerdi. Kısıtlama sonrası ertesi gün çalışanların servis kullanarak işe gidecek olmaları hesaba katılmalıydı diye düşünüyorum. Kar küreme çalışmalarına iyi niyetli olarak şehir merkezine uzak mahallelerden başlanıldığı kanısındayım. Allah korusun olası bir durumda zorda kalmamak adına uzaklık mesafesi önemli çünkü, heleki kış aylarında.

2-3 gündür adeta sosyal medya yıkılıyor. Hendek Belediyesi'nin sosyal medya sayfaları, Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu'nun sayfaları yorumlardan geçilmiyor. Hendek'li hemşehrilerimizin kendi sayfalarında yaptığı paylaşımları, ilçemizde faaliyet gösteren haber sitelerine attıkları fotoğraf ve videoları saymıyorum bile.

Peki ne oldu da millet bu denli sert eleştiriler yaptı. Yazımın başında dediğim gibi sistemsel hatalar olabilir, acemilik olabilir ne derseniz deyin. Bana göre hata şurada; Elbette ki yaptığınız işleri, hizmetleri kamuoyu ile paylaşın reklamınızı yapın. Ama bunu da abartmadan yapın, yerli yerinde yapın. Bazı mahallelerde bırakın yolun açılmasını kepçenin, greyderin dahi o mahallelere hiç uğramadığını görüyoruz. Hadi uğramadınız yolunu açmadınız bari sosyal medya hesaplarınızdan şu mahallenin yolu açılmıştır diye, açılan mahallelerin arasına yazmayın. İllaki kendi mahallesinin adını orada gören vatandaş haliyle bu duruma tepkisini koyacaktır. Bence haklı bir tepki bu şekilde bakarsak olaya.

Aslında reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir laf vardır. Ama bazen evdeki hesabında çarşıya uymadığı görülmektedir ne yazıkki.

Sosyal medyada, iktidar partisine, belediye iradesine her zaman muhalefet partili vatandaşlar tarafından eleştiri olmuştur, olmaya da devam edecektir. Fakat millet sanki karın yağmasını mı bekledi bu eleştirileri yapmak için. Dozajını aşmamak üzere herkes herkesi eleştirebilir. Eleştiriye açık olmak lazım, bu noktada eleştiri önemli çünkü. Yalnız gördüğüm kadarıyla bu eleştirileri yapanlar sadece muhalif partili vatandaşlar değildi, mevcut yönetimi destekleyen kişilerde kar yağışı ile alakalı yapılan yada yapılmaya çalışılan çalışmalara tepkisini gösterdi. Kimisi oy vermemekle bunu ifade etti, kimisi de kendim ettim kendim buldum dercesine sosyal medya sayfalarında ki paylaşımlara bu şekilde yorumlar bıraktı.

Bazı vatandaşlar da ilçe basınının görevini yapmadığına dair serzenişte bulunuyor. Belediyenin bu saydığım konularla alakalı hazırlayıp servis ettiği haberleri yayımladıklarına dahil. Evet bizde yayımlıyoruz. MHP'de atsa, CHP'de atsa, AKP'de atsa, Gelecek Partisi de atsa yayımlıyoruz, ayrım yapmaksızın. Haberin her türlüsünü yayımlıyoruz. Bu haberleri yayımladığımız gibi karşı haberleri de yayımlıyoruz. Eleştirilmesi gerektiği yerde kim olursa olsun eleştiriyoruz, eleştiriyorumda, eleştireceğimde...

Burada yazımı tamamlamak zorundayım, çünkü otobüs Adapazarı'na geldi.

Uzun lafın kısası, bazı haber sitelerinde çıktığı gibi Hendek Belediyesi kar yağışının gelmesiyle kara mı saplandı? Yoksa, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu kar mesaisinde mi? Bilemiyorum ama durum ortada. Takdir siz değerli Hendek'li hemşehrilerimizin...

Kalın sağlıcakla.