Büyük bir çalışma ve emekle 02-03-04 Şubat Grekoromen, 05-06-07 Şubat Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası, Sakarya Serdivan Kapalı Spor Salonu'nda yapılıyor ve bu şampiyonada Sakarya'nın yiğitleri Avrupa, Dünya Şampiyonalarına katılabilmek için mücadele veriyor...

Ne hikmettir bilinmez Ata Sporumuzu çok seven, Türkiye Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği Üyesi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız bu önemli organizasyon da yok. Bunun sebebi 2024 yılı yerel ve mahalli seçimlerde aday gösterilmemesi olabilir. Velevki öyle, o halde Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur hesabı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yeni adayı, güreş sporunu mu sevmiyor ki; mevcutta Serdivan Belediye Başkanı ve yeni Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu halde Sakarya Serdivan'da düzenlenen bu önemli organizasyon da yoklar. Başları anladık da, bu koca şehrin spordan sorumlu daire başkanları nerede? Cuma, Cumartesi günü Grekoromen'de  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sporcuları üç altın, bir gümüş, bir bronz madalya aldılar. Muhtemelen bu derecelerden de haberleri yok.

Protokole bakıyoruz, bir tane Sakarya Milletveklilimiz Sayın Ali İnci var. O zaten sporun içinden gelen biri olduğundan, sporun olduğu her yerde var. Özellikle de kendisi de eski milli güreşçi olduğu için bu organizasyonun Sakarya'da yapılmasında büyük pay sahibi. Diğer tarafta Türkiye Güreş Federasyonu Başkanımız Sayın Dr. Şeref Eroglu, Sakarya Gençlik Spor İl Müdürümüz Sayın Nevzat İnanç, Hendek Olimpik Spor Kulübü Başkanımız Sayın Feyzullah Köstereli ve eski milli güreşçilerimiz var. İlimizin üst düzey protokolü ortada yok. Buradan şu sonucu mu çıkarmamız gerekiyor? Ata Sporumuza, gen sporumuza ilimizi yöneten, yönetmeye talip olan büyüklerimizin ilgisi yok denecek kadar az. Ne diyelim biz bu zihniyetle Ata Sporumuz güreşte bir arpa boyu yol alamayız.

Son olarak siyasilerimize ve şehrimizi yönetenlere, yönetmeye talip olanlara sesleniyorum. Bu şehirde sadece futbol ve bisiklet sporu yok. Şunu iyi bilin; Türkiye'de futbol seyircisi kadar olmasa da, hatrı sayılır güreş sever var bilginiz olsun. Yerel seçimlere 50 gün kala bu durumu da bir gözden geçirirsiniz umarım.

Saygılarımla...

Yalçın Kaynak / Sadece Güreş Programı Yorumcusu