İki büyük organizasyon, iki büyük çalışma, iki büyük emek...

Geleneksel Akyazı Akbalık ve Geleneksek Selman Dede Yağlı Güreş Etkinlikleri...

Sakarya'nın iki büyük, iki güçlü ilçesi. Akyazı Belediyesi ve Hendek Belediyesi. Yaklaşık üç, dört ay öncesinden TGGF'den 03 Haziran 2023 Cumartesi günü 20.'incisi düzenlenecek olan Hendek Belediyesi Geleneksel Selman Dede Yağlı Güreşleri için tarih alınmış, 04 Haziran 2023 Pazar günü ise, 58.'incisi düzenlenen Tarihi Akyazı Akbalık Güreşleri için tarih alınmış ve bu takvime göre bu iki güçlü belediyemiz çalışmalara başlamış. Bizler de zaman zaman bu hummalı çalışmaları yerinde fotoğraflayıp, güreş sayfalarımızda siz güreş severlere haber anlamında defalarca paylaşmıştık. Burada kaliteli bir organizasyon olması anlamında TGGF kriterlerine uyulması gereken şartların tamamını eksiksiz yerine getirilmesi anlamında müthiş bir çalışma emek verilmiş. Kaliteyi en yüksekte tutabilme anlamında hiçbir masraftan kaçılmamıştır. Güreş tarihine iki ay kala belediyelerimizin bu organizasyonla ilgili birimleri ekip ve ekipmanları seferber edilmiş, Belediye Başkanlarımız, Başkan Yardımcılarımız, daire amirlerimiz, güreşlerin organizatörlüğünü üstlenen Başpehlivanımız Ahmet Kavakçı ve Başaltı Pehlivanımız Abdül Hamit Altun'un istişareleri ile er meydanlarımızın hazırlığından pehlivanlarımızın anlaşmalarına, yolluklarına, konaklamalarına protokol davetlerinden seyircilerimizin yeme içme ve rahat bir şekilde güreş izleyebilmeleri anlamında tribünlerin dizaynı yapılmış, tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Lakin takdiri ilahi yağışlı bir ava muhalefeti ile karşılaştık. Hal böyle olunca da her türlü şartları zorlayıp güreşlerimizin yapılabilmesi anlamında her şey yapıldı.

Burada ki özverili çalışmayı görmezden gelip, bir kısım hava şartları bilinmiyor muydu dedi. Bir kısım yağmur bir saat içinde durdu neden devam etmedi, devam edebilirdi dedi. Herkesin bir fikri olduğu gibi bende diyorum ki; Derler, herkes her şeyi der. Güreş camiamızın değerli insanları bakın burada şöyle bir durum var. Bu iki organizasyon takvimi üç dört ay önce belirlenmiş ve bilenler bilir Sakarya'da aynı gün içinde bölge bölge dört mevsim yaşanabiliyor. Bırakın gün be gün saat be saat hava şartları değişebiliyor. Durum böyle olunca iki büyük organizasyon da son ana kadar federasyonumuzun yetkilileri, belediyelerimizin yetkilileri ve pehlivanlarımız arasında yapılan istişareler doğrultusunda Hendek Belediyesi Selman Dede organizasyonumuz iptal edildi. Bilindiği gibi Selman Dede Er Meydanımız deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte devasa gürgen ve meşe ağaçları arasında mesire alanında olduğundan kuvvetli yağışın yanında yoğun gök gürültüsü ve şimşek çakmasından dolayı alt boyların ilk turunun salınımından sonra yapılan istişareler sonunda tehlikeli bir durum yaşanmaması açısından ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Gelelim Akyazı Akbalık Güreşlerimize. Burada da güreşlerimizin başladığı saatlerde er meydanımız güreşlerin yapılması durumuna elverişli gereken tüm önlemler alınmış, güreşlerimiz başlamıştır. İlerleyen saatlerde yağışın zaman zaman yoğunlaşması, zaman zaman durması sebebi ile yine Başpehlivanlarımız, federasyon ve belediye yetkililerimiz ile yapılan istişareler sonucunda iki organizasyona gelen pehlivanlarımızın da hak kaybına uğramamaları anlamında, haftanın iki gününü boş geçmemeleri anlamında güreşlerimiz yapılmış, bu organizasyon da insan üstü bir çalışma yapılıp pehlivanlarımız, hakemlerimiz, belediye çalışanlarımız üzerlerine düşenin en iyisini yapmışlardır.

İnsanların tamamını memnun edebilmek imkansızdır. Hiçbir çalışanında dört dörtlük olması da mümkün değildir. Kusur arandığında en üst düzey organizasyonlar da dahi kusur, hatta birçok kusurlar bulunabilir. Burada önemli olan niyet hayır, akıbet hayır, iyi niyet ile müthiş bir çalışma vardır. Ben kendi adıma bu iki büyük organizasyonu üstlenen Sakarya'mızın iki güçlü ilçe Belediye Başkanlarımız Hendek Belediyesi Başkanımız Turgut Babaoğlu, Belediye Başkan Yardımcımız Hüdaverdi Bahadır ve daire amirlerimize ve de tüm çalışanlarımıza, güreşin organizatörü Başpehlivanımız Ahmet Kavakçı'ya ve yine Akyazı Belediye Başkanımız Bilal Soykan'a, Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Öztürk'e, daire amirlerimize tüm çalışanlarımıza, güreşlerimizin organizatörü Başaltı Pehlivanımız Abdül Hamit Altun'a, İlçe Spor Müdürümüz Adem Altun'a çok çok teşekkür ediyorum. Ellerinize, emeklerinize, yüreklerinize sağlık. Sağ olun, var olun...

Saygılarımla...

Yalçın Kaynak / Sadece Güreş Programı Yorumcusu