Empati sözlük anlamı olarak bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu dikkate alarak, kendisini de aynı duruma koyma ve anlamaya çalışma becerisi olarak ifade edilebilir. Her geçen gün ağırlaşan hayat şartları ile birlikte hepimizin birbirine tolerans göstermesi ve empati kurması gerekmektedir.

Daha anlayışlı, sakin uyumlu ve toleranslı olabilmek için eğer birbirimize karşı empati ile yaklaşırsak ve birbirimize sempati pardon empati ile birlikte anlamaya çalışırsak herşey daha pozitif ve ılımlı olacaktır. Dolayısıyla çözülemeyecek bütün problemleri empati ile çözmeye başlayabiliriz. Başlığımızda da yer alan empati ve sempati ikilisi, aslında birbirini tamamlayan kavramlar olarak ifade edilebilir.

Önce empati sonra sempati duygularını yaşayabilmekteyiz. Evet zor koşullarda insanlar, özellikle çözemeyeceği problemlerde belki toleranslı davranmaya başlayabilir ve hatta daha geniş bir perspektif ile problemleri çözmeye çalışabilir ve beraberinde daha hoşgörülü bir yapı ile daha kısa sürede ve rahat bir biçimde problemlerini çözebilirler.

O zaman, empati bizim günlük hayatımızda olmazsa olmazların arasında yer almalı ve zorlu süreçler, koşullar altında dahi, karşı taraf ile rahat bir iletişim kurarak, daha rahat bir biçimde sorunları bertaraf etmemizi sağlar. Haydi, daha ılımĺı olmak ve olaylara daha iyimser bakmak için herkesi empati kurmaya ve beraberinde sempatik olmaya çağırıyorum.