TGGF'ye soruyorum: Şu an altın kemer kim de?

Bu yıl kemeri Mustafa Taş alırsa kemeri ikilemiş mi olacak? Yoksa iki yaptı, ya üç yaparsa diye Cengizhan'a mı verilecek?

Güreşler başlayalı, sezon açılalı iki hafta oldu. Cengizhan neden er meydanlarında yok? Cezalı mı? Cezalıysa kemeri neden Mustafa Taş'a vermiyor sunuz?

Yok Cengizhan cezalı değilse neden iki haftadır güreştirmiyor sunuz? Kimi, neyi niye bekliyor sunuz? Tarihi Edirne Kırkpınar'a iki ay kaldı. 2023 yılı Kırkpınar birincisini mi bekliyor sunuz? 2023 yılı kemeri Mustafa Taş alamaz da, Cengizhan da güreşmediğine göre, çifte düğün gibi 2022-2023 yılı birincilerine kemeri nasıl vereceksiniz? Ondan alıp, ona mı takacaksınız yoksa? 25 yıldır ebedi verilemeyen kemeri bu yıl iki kemer olarak mı vereceksiniz?

Artık bu işin suyu çıkmadı mı? Bu saatten sonra Mustafa ya da Cengizhan kim alırsa alsın bu kemerin bir değeri kaldı mı? Bana göre 2022 yılı kemeri, 2023 yılı kemerini gölgede bırakacak.

Yapmayın değerli yöneticiler! Artık bu işe bir nokta koyun. Bu saatten sonra bu tür olumsuzluklar yaşamamak adına aldığınız, alacağınız, değiştireceğiniz kararlardan önce içinizdeki yağlı güreşe bilerek, bilmeyerek, menfaatine ya da değil zarar veren Zangoç'ları değiştirin. Onları değiştirdiğiniz de, zaten ortada bir sorun kalmayacak. Peki nasıl tesbit edeceksiniz bu Zangoç'ları ben olsam etrafıma bir bakar, araştırır soruştururum. Bir dönemin değil, her dönemin adamları kimler. Elbette yıllarca görevini layıkınca yerine getiren, işinin ehli yağlı güreşe büyük katkıları olan duayenleri, ustaları tenzih ediyorum. Onları sakın ellemeyin. Onlar da olmasa yağlı güreşimiz çoktan bitmişti.

Bu Zangoç'lar ve Hassan Sabbahlar zor tesbit edilir. Onlar siz gibi, sizden gibi görünür. Öyle ki; onları ararken bazen kendinizden şüphe eder, onlardan edemezsiniz.

Ne demek istediğimi Tarih bilgisi olan çok iyi anlar. Hassan Sabbah, Zangoç falan. Yani adı değişse de TGGF 650-700 yıla yakın tarihi olan dünyanın en eski sporu, hal böyle olunca bu kadar eski bir sporun başına tarihini, örfünü, adetlerini, geleneklerini bilemeyen birini vermezler. Velev ki; hasbel kader geldi, o zaman da orada uzun süre duramaz. Bu sözümü öteye, beriye, şuursuzca, akılsızca çekip sadece belli yerlerini alıp TGGF Başkanımıza posta güvercini gibi taşıyanlar mutlaka olacaktır. Başkanım bu yazıyı belli yerlerini alıp size kim getirirse iddia ediyorum; ilk Zangoç odur. Ondan başlayın, çünkü ben kimsenin tarafı değilim. Ben yağlı güreşi çok seven, kendi adına hiçbir beklentisi olmayan biriyim ve olaylara hem içeriden hem dışarıdan bakıyorum. Ve diyorum ki; Başkanım geçmiş dönem başkanların başını yakan Zangoç'lar, Hasan Sabbahlar sizin de başınızı yakmasın. Etrafınızı iyi analiz edin. Siz şu an yağlı güreşin sorunlarına öyle bir adapte oldunuz ki; sizi yanlış yönlendiren, yönlendirebilecek kişileri görme şansınız yok.

Yağlı güreş hepimizin ortak paydası. Bizim kimseyi hedef alma, düşman edinme gibi bir düşüncemiz yok. Bz konum itibarı ile sahada pehlivanların, tribünde pehlivan aileleri ve seyircinin nabzını tutan neferleriz. Onlardan aldıklarımız ve bizim acizane görüşlerimizi harmanlayarak fikrimizi, düşüncelerimizi dile getiriyor bir anlam da camianın kalbi, pehlivan, pehlivan aileleri ve seyircimizin sesini, nefesini sizlere iletiyoruz. Gerisi size kalmış... Dilerim yağlı güreş adına menfaatine çalışmalarınız olur. Size çalışmalarınız da başarılar diler, saygılar sunarım...

Saygılarımla...

Yalçın Kaynak / Sadece Güreş Programı Yorumcusu