Bu sezon eskiler ve yenilerin kozlarını paylaşacağı, eskilerin biz varız yenilerin de artık biz de varız diyeceği zor ve heyecan verici bir sezon olacak belli. Sezona tüm yiğitler her zamankinden fazla çalışıyor...

Biz gelelim Tarihi Edirne Kırkpınar'da dört kemer almış, iki kemeri yanmış, talihine kaderine hasta olduğum er meydanlarının boylu, poslu, heybetli Dede Baba Ata pehlivan, pehlivan oğlu pehlivan Ali Gürbüz Pehlivana...

Başlığa baktığınızda, Ali kendisini dağlara mı vurdu demek istediğimi zannedenler olmuştur. Ali Toroslara çıktımı bilmem lakin, ben Ali'ye baktığımda nedense şu hikâye aklıma geliyor. Ben hikâyeyi anlatayım siz kıyaslamayı yapın.

Hikâye şöyle, Kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardanmış. 70 yıla kadar yaşadığı söyleniyor. Ancak bu yaşa ulaşmak için 40-45 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40-45'e dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal kendisine daha nice uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Demem o ki; Ali Pehlivan'ın 2011, 2021 yılları arasında iki kemeri yandı. Benim gözlemlediğim Ali Gürbüz kemer almaya, kemerin ebedi sahibi olmaya odaklanan, kemer alamazsam kemer yakarım fikrine sahip olmayan bir pehlivan. Birçok kişi Ali artık kemeri üçleyemez düşüncesin de olsa da, unutmayın ki; Ahmet Taşçı usta 1997, 1998, 1999'da ikinci kemerin ebedi sahibi olduğunda 39 yaşında idi. Ali Gürbüz 35 yaşında ve benim şahsi düşüncem Ahmet Taşçı ustadan fazlası var eksiği yok. Ali Gürbüz, kartal misali kendisini yenilirse, bir değil üç kemer de alır. Bu benim fikrim imkânsız değil. Taşçı usta yaptı ben de yapacağım der ve inanırsa yüz yıllarca dilden dile konuşulan efsaneler arasındaki yerini alır diyorum ve yine soruyorum; Neredesin Toroslara mı çıktın Ali?

Bu yazıyı okuyan her güreş severin bir fikri muhakkak ki vardır. Yorum yapacak olanlardan ricam, yorumlarınız bir yiğidi incitecek doz da olmasın lütfen.

Saygılarımla...

Yalçın Kaynak / Sadece Güreş Programı Yorumcusu