CW Enerji Yağlı Güreş Ligi kapsamında Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu ve Manisa Yunusemre Belediyesinin birlikte organize ettikleri Türkiye Yağlı Güreş Liginin 7. ayağı yapıldı. Bu organizasyon son zamanlarda katıldığım en iyi ve en kaliteli organizasyonların en başında yer aldı. Güreş alanı olarak hazırlanan bölgenin şehirden uzakta, yüksek bir bölgede, halka açık mesire alanı olup ağaçlar altında oturma alanları piknik alanlarının harika düzenlenmiş olması er meydanına girişte dikkatlerden kaçmadı.

Tamamı kapalı seyirci tribününde tüm seyirci koltuklarına sıcak hava nedeni ile şapkalar konmasından tutun da dışarıdaki lavabolarına kadar özenle hazırlanmış, pehlivanların yıkanma kabinlerinden yağlanma dinlenme soyunma giyinme yerlerine kadar. Şehirden 20-25 km. uzaklıktaki güreş alanına seyirciyi er meydanına taşıma anlamında belediye otobüslerinin birinin gidip değerinin gelmesi, er meydanında görev alan basın mensupları da dahil olmak üzere tüm görevlilere araç tahsis edilip kaldıkları otelden er meydanına aktarılması, akşam er meydanından tekrar otelin kapsına kadar getirilmesi, organizasyonda görev alan tüm personelin yeme içme ihtiyaçlarının karşılanması, er meydanı dışında güreş seyircisine ikramlarda bulunulmasından geleneksel Manisa mesir macunu dağıtımı olmak üzere büyük bir çalışmanın, büyük bir emeğin sonucunda harika bir organizasyon gerçekleşmiştir.

Bu harika organizasyonun gerçekleşmesinde başta Manisa Yunusemre Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi ve ekibi, temizlik işçisinden teknik ekibine, idari ekibinden zabıta ekibine emeği geçen tüm ekibe takdir ve teşekkür ediyoruz.

Ayrıca Tüm Türkiye'de bu organizasyonların asıl mimari Ata sporumuz yağlı güreşin kalitesinin artırılması, standartların iyileştirilmesi konusunda büyük çaba harcayan, hatta neredeyse tüm mesaisini yağlı güreşimizi yüksek standartlara ulaştırmak için elini değil, gövdesini taşın altına koyan başta değerli Federasyon Başkanımız olmak üzere ardında gerçekten samimi çıkar menfaat gözetmeden işini layıkıyla yapan, işinin ehli ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette istisnalar kaideyi bozmaz. Bu ekip içinde çürük elmalar, dönemin değil her dönemin adamı rolünü oynayan bukalemunlar, zangoçlar vardır. Bu kişiler dün vardı, bugün de var, yarın da mutlaka olacaklardır.

Şu kadarına eminim ki; işin gidişatını işleyişini çok yakından takip eden, her olaya müdahil olan, her hususu dikkate alan bir başkanın İbrahim Türkiş Başkanın döneminde bu bukalemunlar eskisi kadar rahat değiller ve sayıları her geçen gün azalmakta, yerine yenileri gelmediği sürece yakın zamanda yağlı güreşimizin kalitesi çok daha yükseklere çıkacaktır diye düşünüyorum.

Benim gözlemlerime göre İbrahim Başkana Zirvenin başından görev ve tam yetki verilmiş, hatta görünen o ki; bedeli ne olursa olsun artık yağlı güreşe kaliteli bir standart getirilmesi konusunda sınırsız yetki verilmiş. Hal böyle olunca İbrahim Başkan da yıllar yılı üvey evlat muamelesi gören yağlı güresimizin sorunlarını, sıkıntılarını bir bir çöze bilmek için, neredeyse kangren olmuş bu yarayı tedavi edebilmek için adeta bir genel cerrah edasında hasta olan sıkıntılı olan her meseleyi önem arzeden sıraya göre masaya yatırıyor. Cesurca kararlar alarak olaya, soruna kangren olan bölgeye neşter vuruyor. Sayın Başkan; Dilerim masaya yaptırdığınız, tedavi altına aldığınız yağlı güreşimizin kangren olan sorunlarını temizler, sağlığına kavusturursunuz. Bu zor süreçte rabbim sizin ve ekibinizin yar ve yardımcısı olsun.

Şu ana kadar büyük bir kararlılıkla üzerine gidip risk alarak, tepki çekmeyi göze alarak uyguladığınız bir çok uygulama genel anlamda başarıya ulaşmış. Dilerim bundan sonraki sorun ve sıkıntıların çözümünde de bizler yanılır sizler haklı çıkarsınız. Sorunlar çözüme ulaştığı sürece yanılan haklı çıkan önemli değil, önemli olan yağlı güreşimizin layık olduğu değeri önemi görmesi. Eleştiri veyahut öz eleştiri de niyet halis ise akıbet de halis olur evvel Allah.

Saygılarımla...

Yalçın Kaynak / Sadece Güreş Programı Yorumcusu